Loading…

Riwiera Turecka 2019

Wycieczka do Turcji

W dniach od 22 do 29 września 2019 roku słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Iławie udali się na egzotyczną wycieczkę na Riwierę Turecką, do miejscowości Ocurkolar w pobliżu Alanyi.

Zamieszkaliśmy w hotelu Suneo Club Aqua Plaza.

Dni w Turcji mijały uczestnikom na plaży Morza Śródziemnego pod lazurowym niebem, przy bardzo upalnej temperaturze powietrza powyżej 30oC. Słuchacze zażywali kąpieli również w 3 basenach, a co odważniejsi korzystali z atrakcji aquaparku. Nasze Panie brały czynny udział w zajęciach aqua aerobiku, który był dobrą zabawą i dał korzyści zarówno dla ciała jak i ducha. Podczas pobytu wieczorami odbywały się spotkania towarzyskie, które zintegrowały słuchaczy. Tańczyliśmy w rytm muzyki disco - również polskiej.

Pobyt w Turcji urozmaiciły chętnym dwie wycieczki:

  • Wycieczka do Pamukkale - jedna z najczęściej wybieranych atrakcji w Turcji. Mówi się, że kto nie był w Pamukkale to tak jakby nie zobaczył Turcji. Tu przybywała sama Kleopatra aby zażywać zdrowotnych kąpieli w leczniczych wodach Pamukkale. Gorące źródła wody termalnej tworzą na zboczach wzgórz Pamukkale białe wapienne tarasy z basenami wody termalnej. O właściwościach leczniczych wód przekonaliśmy się zarówno chodząc po wapiennych kaskadach jak również korzystając z kąpieli w antycznym basenie Kleopatry.
  • Wycieczka rejs statkiem do Zielonego Kanionu - w pierwszej części wycieczki odwiedziliśmy najsłynniejszy na Riwierze Tureckiej bazar w mieście Manavgat. W okolicy podjechaliśmy do sadu pomarańczowego, gdzie poczęstowano nas kubeczkiem soku pomarańczowego z owoców prosto z drzewa. Po degustacji ruszyliśmy autokarem w górę rzeki Manavgat w kierunku tamy i Zielonego Jeziora zaporowego. To sztucznie stworzone górskie jezioro na rzece Manavgat i jedyna na świecie tama, po której pływają statki. Cały rejs po Zielonym Kanionie upłynął nam w miłej atmosferze. Krystalicznie czysta woda we wszystkich możliwych odcieniach zieleni i turkusu zapraszała do orzeźwiającej kąpieli, na którą zdecydowali się co odważniejsi. Woda miała 18oC, a głębokość wody w Kanionie w niektórych miejscach wynosi 180 metrów, średnio tak 80 metrów.

Wycieczki były bardzo udane i sympatyczne, a cały pobyt w Turcji został bardzo dobrze oceniony przez Słuchaczy. Słońce naładowało nam baterie na kolejny rok akademicki.

  • turcja_2019_11

klinknij zdjęcie, aby obejrzeć galerię