Loading…

Wycieczka szlakiem pruskich grodzisk

W dniu 8 maja 2018 roku słuchacze Uniwersytetu III Wieku z Iławy uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich we współpracy z Nadleśnictwem Susz.

Wycieczkę rozpoczęto w Suszu na staropruskim grodzisku, położonym nad jeziorem Suskim, w centrum miasta. Po wysłuchaniu ciekawego wykładu udaliśmy się dalej w stronę Starego Dzierzgonia. Na następnym przystanku przy drodze biegnącej wzdłuż lasu mogliśmy zobaczyć kamienie Wilhelma. Nie zbawiliśmy tu długo - przed nami była najważniejsza część wycieczki - jedno z największych w Polsce grodzisk usytuowane na „Górze Zamkowej”, w pobliżu Starego Dzierzgonia. I tu, pokonując znaczne wzniesienia i spadki terenu rozpoczęliśmy wspaniałą przygodę z historią tego magicznego miejsca.

Następnym etapem był – zamek krzyżacki w Przezmarku. Na zamku (ostała się tylko wieża zamkowa i imponujące ruiny), oczekiwał nas jego właściciel Pan Ryszard von Pilachowski. Zainteresowani mogli zwiedzić wieżę zamkową, podziwiać widoki z ostatniego piętra oraz wysłuchać opowieści obecnego włodarza tego miejsca. Pozostali uczestnicy zmęczeni biesiadowali przy ognisku piekąc kiełbaski.

Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Iławy.

  • przezmark_2018