Sprawozdanie merytoryczne z działalności Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Iławie za rok 2013

opracowanie: Urszula Ziemińska |
Poprawiono: sobota, 07 marca 2015 20:36 |
Odsłon: 3305

sprawozdanie

     Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku z siedzibą w Iławie ul Kościuszki 18 powiat Iława województwo Warmińsko – Mazurskie, posiada osobowość prawną, jest organizacją posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego.

Zarząd Stowarzyszenia realizował cele i zadania zgodnie ze statutem i potrzebami słuchaczy. W roku kalendarzowym 2012 Zarząd odbył 6 posiedzeń, podczas których podjęto 17 Uchwał.

Stowarzyszenie nasze działa na rzecz osób starszych, i niepełnosprawnych. Główny cel to zwiększenie aktywności seniorów, zmniejszenie ich poczucia osamotnienia, propagowanie wiedzy na temat zdrowego styl życia. Działalność merytoryczna prowadzona przez Stowarzyszenie obejmuje organizację zajęć programowych, które w roku akademickim przebiegają w systemie semestralnym. Wykłady i spotkania w sekcjach zainteresowań odbywały się wg wcześniej ustalonego planu. Wykłady – jeden raz w tygodniu tematyka obejmowała różne dziedziny wiedzy. Łącznie odbyło się 25 wykładów – wykładowcy nie pobierali wynagrodzenia (nie dotyczy realizacji zadań publicznych).

Nauka języków obcych - zajęcia jeden raz w tygodniu:

Sekcja malarsko-plastyczna tylko II semestr 2012/2013 – zajęcia jeden raz w tygodniu pod czujnym okiem naszej słuchaczki Pani Anieli Żmijewskiej. Od I semestru 2013/2014 działalność sekcji zmieniła plan swoich zajęć. Słuchaczki naszego Uniwersytetu postanowiły swoje umiejętności malarskie pokazać w Stowarzyszeniu SART. Panie średnio zaangażowane w prace malarskie przychodzą na zajęcia z rękodzieła artystycznego. W sekcji tej równocześnie prowadzone są dla chętnych zajęcia - robótki ręczne: na drutach, szydełku, haft riechelieu. Liderką prowadzacą te zajęcia jest Pani Irena Iwasiów i Janina Jakubiak która postanowiła zająć się chętnymi malarkami. Prace wykonywane są z własnego materiału i na własny użytek, grupa liczy 10 osób.

W m-cu grudniu w halu kinoteatru Pasja podczas imprezy przygotowanej przez Zarząd – podsumowanie realizacji zadania pt. Edukacja i rozwój 60+, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej grupa osób biorących udział w warsztach przygotowała wystawę swoich prac z rękodzieła artystycznego - robienie biżuterii, decupage, quling, pergamano, hafty i pięknie namalowane obrazy przez koleżanki, które zmieniły stowarzyszenie.

Sekcja - dyskusyjny klub książki - zajęcia odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Iławie ul. Kopernika – prowadzi nasza koleżanka, Pani Danuta Telej. W spotkaniach uczestniczy 8 do 10 osób

Bardzo prężnie działają warsztaty komputerowe – zajęcia odbywają się w sali komputerowej Biblioteki Miejskiej w Iławie ul. Jagielończyka, raz w tygodniu w sześciu grupach po 9 osób (dwie grupy dla początkujących i cztery dla zaawansowanych). Warsztaty prowadzone są przez Instruktorów pracowników biblioteki. Zajęcia są bezpłatne.

Wspólne Śpiewanie – chór VIVAT liczący 26 osób prowadzony przez Panią Honoratę Cybulę (dyrygent chóru Camerata), a od I semestru 2013/14 – dyrygentem jest Pani Alicja Szymańska. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Chórzyści uświetniają spotkanie opłatkowe naszego Uniwersytetu, zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego.

W dniu 6 czerwca odbył się II Iławski Przegląd Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku z terenu Warmi i Mazur, zorganizowany przez nasz Uniwersytet, przy wsparciu Starostwa Powiatowego i Iławskiego Centrum Kultury. Chór VIVAT występował:

- w m-cu styczniu wspólnie z Chórem Camerata w koncercie kolęd w kinoteatrze Pasja,

- m-cu grudniu w kino teatrze Pasja, podczas imprezy przygotowanej przez Zarząd – podsumowanie realizacji zadania pt. Edukacja i rozwój 60+, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Grupa teatralna REMEDIUM działa prężnie w roku 2013, w ramach realizowanych zadań publicznych otrzymała pomoc: wynagrodzenie instruktora, zakup gadżetów potrzebnych do wystawienia przygotowanych przez członkinie tej sekcji inscenizacji.

Z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych z Warszawy przysłano bezpłatnie animatora kultury. Osoba ta wniosła dużo nowości. Dodała otuchy do dalszej pracy. Liderką jest Pani Barbara Kozłowska.

W m-cu grudniu 2013 roku w sali kinoteatru Pasja podczas imprezy przygotowanej przez Zarząd – podsumowanie realizacji zadania pt. Edukacja i rozwój 60+, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Grupa teatralna przygotowała sztukę Świąteczna historia. Grupa teatralna przygotowała również inscenizację utworu Franciszka Karpińskiego pt. Laura i Filon. Wystawiane było Krzesło Ireneusza Iredyńskiego. Podczas spotkania wigilijnego 2012 wystawiona została Jasełka.

Ważną sferą naszej działalności jest dbałość o aktywność fizyczną i zdrowotną. Utrzymaniu i podnoszeniu tej sprawności służą:

Ćwiczenia rehabilitacyjne – odbywały się raz w tygodniu prowadzone przez rehabilitantki. Utworzono 4 grupy po 10-12 osób, zajęcia płatne.

Ponadto nasza słuchaczka Pani Irena Iwasiów prowadziła ćwiczenia fizyczne z grupą w Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 4 w Iławie ul. Skłodowskiej. Uczęszczało 9 osób, zajęcia bezpłatne.

Zajęcia na basenie prowadzone przez instruktora ze Szkoły nauki pływania Orka - zostały zorganizowane 3 grupy po 15 osób. Osobami zaangażowanymi w utrzymaniu frekwencji są liderki grup: Panie Szulowska Renata, Urszula Jastrzębska i Agata Nastaj – słuchaczki Uniwersytetu. Zajęcia płatne za wejście na basen i za instruktora.

Nordic-Walking – 18 maja 14 osob brało udział w I Ogólnopolskim Marszu Nordic – walking Uniwersytety Trzeciego Wieku, zorganizowanym przez Akademię Trzeciego Wieku w Wejcherowie. Koordynatorem na UTW w Iławie był pan Marian Stebelski.


Prowadzone były również zajęcia z grupami przez Pana Stebelskiego i Panie Irenę Iwasiów, Erykę Ostrowską. Działają:

W 2013 roku została zorganizowana wycieczka do Berlina – Drezna i Ziemi Lubuskiej, w m-cu maju została zorganzowana wycieczka Noc Muzeów.

W m-cu styczniu odbył się kulig.

Wspólnie z uczestnikami z sekcji nordic-walking, brali udział w półmaratonie zorganizowanym przez Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

Bardzo cenne są wszelkie inicjatywy związane z integracją słuchaczy i tak:

imprezy kulturalno-rozrywkowe, spotkania, ogniska, wspólne wyjazdy do teatrów: w Gdyni, w Elblągu i do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie na koncerty. Łącznie było 10 wyjazdów, uczestniczyliśmy również w imprezach w kinoteatrze PASJA w Iławie. Organizacją wyjazdów do teatru, filharmonii, opery i zajmuje się Urszula Ziemińska. Robi to całkowicie bezpłatnie, nie korzysta z żadnego przywileju.

Prowadzona jest Kronika z życia naszego Uniwersytetu przez Panią Janinę Zalewską – członka Zarządu.

Zgodnie z programem Zarząd starał się o pozyskanie środków na realizację zadań statutowych. W roku 2013 złożyliśmy i otrzymaliśmy pozytywną opinię:

Łącznie przyznana kwota wyniosła 33.097 zł. plus dotacja z Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Iławie na dwie wyciecki i trzy wykłady – około 3.000 zł.

Realizacja zadań publicznych odbywała się zgodnie z harmonogramami zapisanymi w projektach, a wydawane środki zgodnie z zapisanymi kosztorysami. W ramach zadań zrealizowano 6 wykładów, 6 wycieczek:

Częściowo opłacono zajęcia z instruktorem na basenie, zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej, dofinansowano do pikniku w Gardzieniu. Zostały zorganizowane warsztaty:

- rękodzieła artystycznego, robienie biżuterii użytkowej, decuopage, qulling, pergamano, malowanie na porcelanie, robienie ozdób światecznych, i wyrobów z gliny.

Prowadzone były warsztaty wolontariackie dla chętnych słuchaczy.

Odbywały się warsztaty dla grupy teatralnej.

W ramach projektów powstał klub chętnych do uczestniczenia w grach planszowych (w m-cu grudniu wspólnie z młodzieżą z Gimnazjum Nr 2 zorganizowany został tuniej gier planszowych, zakończony wreczeniem nagród dla zwycięzców). Do prowadzenia warsztatów byli angażowani instruktorzy opłacani z pieniędzy otrzymanych z projektow.

Oprócz realizacji własnych projektów uczestniczyliśmy w realizacji zadania, pt. Seniorada z Europejskiego Stowarzyszenoia Rozwoju i Edukacji Pionier.

Dotacja z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ASOS II edycja 2012-2013. Otrzymaliśmy 4 warsztaty (pierwsza pomoc, budżet domowy, makijaż i wisaż, kulinarny). W sumie uczestniczyło 120 osób.

Zostaliśmy wybrami spośród Uniwersytetów Trzeciego Wieku do udziału w trzech warsztatach w Warszawie

- UTW dla społeczności lokalnej, realizowane w ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Za czynny udział otrzymaliśmy dyplom z gratulacjami. Trzy osoby uczestniczyły w wizycie studyjnej na UTW w Toruniu zapoznanie z pracą wolontariuszy. Przyjechała na warsztaty teatralne animatorka w celu pomocy i uaktywnienia grupy. Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku w Iławie otrzymało wyróżnienie w X edycji Konkursu Godni Naśladowania za najlepszą inicjatywę osób starszych w województwie warmińsko-mazurskim. Stało to się dzięki naszej słuchaczce Basi Sufranek, która w ramach programu Uniwersytety Trzeciego Wieku realizowała projekt, pt. Fabuła dwóch pokoleń czyli międzypokoleniowy klub filmowy.

Działa sekcja wolontariatu - jest 25 osób chętnych do pracy na zasadzie pomocy innym. 10 członkiń wyraziło chęć czytania bajek dla najmłodszych. 3 osoby udzielały korepetycji dla dzieci w Centrum Organizacji Pozarządowych w Iławie. Kilka osób uczestniczyło w zbiórce żywności dla dzieci polskich na Litwie. Wolontariuszki chętnie spotykają się z podopiecznymi w DOS i pensjonariuszami MOPS (czytają, śpiewają, uczą robienia różnych robótek ręcznych, grupa teatralna występuje ze swoimi nowościami teatralnymi). Osobą zaangażowaną w pracę wolontariacką jest Pani Janina Zalewska. W miesiącu grudniu dzięki Państwa hojności przygotowana zastała szlachetna paczka dla rodziny podanej mam przez koordynatora z Pomocy Społecznej. Rodziny nie znamy osobiście a jedynie z opisu.

Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego od 20.11.2009r. W związku z tym otrzymujemy wsparcie Państwa w postaci przekazania 1% podatku. Za rok 2012 otrzymaliśmy 3.913,80 zł. Pieniądze wydatkowane są na dopłatę do biletów przy wyjazdach i wyjściach na spektakle teatralne.

W roku 2013 otrzymaliśmy wsparcie finansowe na organizację II Iławskiego Przeglądu Chórów UTW z terenu Warmii i Mazur. Sponsorami byli Iławskie Centrum Kultury i Starostwo w Iławie. Zarząd nie pobiera wynagrodzenia wykonywane prace mają charakter wolontariacki.

Zajęcia na naszym Uniwersytecie kontynuuje 207 osób. W roku 2014 zostały złożone przez obecny Zarząd oferty do sektora publicznego o wsparcie finansowe przy realizacji zadań przez nasz UTW:

Odchodzący Zarząd chce realizować te zadania zgodnie z harmonogramami i kosztorysami po aktualizacji zawartymi w ofertach. Przygotujemy całą sprawozdawczość obowiązującą przy zakończeniu realizacji zadania. Będą to miesiące sierpień, listopad, grudzień. Plany działania będziemy uzgadniali z nowo wybranym Zarządem.

Sekretarz Zarządu: Urszula Ziemińska

Prezes Zarządu: Elżbieta Lewandowska