Loading…

Sprawozdanie merytoryczne z działalności Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Iławie za rok 2013

sprawozdanie

     Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku z siedzibą w Iławie ul Kościuszki 18 powiat Iława województwo Warmińsko – Mazurskie, posiada osobowość prawną, jest organizacją posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego.

  • Regon – 280189948
  • NIP – 744 1729998
  • KRS – 0000265433
  • Konto bankowe – Bank Spółdzielczy w Iławie 82 8831 0002 2001 0110 8546 0001
  • Adres internetowy – http://www.utw.ickilawa. pl
  • Adres e-mail – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zarząd Stowarzyszenia realizował cele i zadania zgodnie ze statutem i potrzebami słuchaczy. W roku kalendarzowym 2012 Zarząd odbył 6 posiedzeń, podczas których podjęto 17 Uchwał.

Stowarzyszenie nasze działa na rzecz osób starszych, i niepełnosprawnych. Główny cel to zwiększenie aktywności seniorów, zmniejszenie ich poczucia osamotnienia, propagowanie wiedzy na temat zdrowego styl życia. Działalność merytoryczna prowadzona przez Stowarzyszenie obejmuje organizację zajęć programowych, które w roku akademickim przebiegają w systemie semestralnym. Wykłady i spotkania w sekcjach zainteresowań odbywały się wg wcześniej ustalonego planu. Wykłady – jeden raz w tygodniu tematyka obejmowała różne dziedziny wiedzy. Łącznie odbyło się 25 wykładów – wykładowcy nie pobierali wynagrodzenia (nie dotyczy realizacji zadań publicznych).

Nauka języków obcych - zajęcia jeden raz w tygodniu:

  • Niemiecki – 1 grupa 8-10 osób;
  • Angielski - 3 grupy - osób 30 – 35.

Sekcja malarsko-plastyczna tylko II semestr 2012/2013 – zajęcia jeden raz w tygodniu pod czujnym okiem naszej słuchaczki Pani Anieli Żmijewskiej. Od I semestru 2013/2014 działalność sekcji zmieniła plan swoich zajęć. Słuchaczki naszego Uniwersytetu postanowiły swoje umiejętności malarskie pokazać w Stowarzyszeniu SART. Panie średnio zaangażowane w prace malarskie przychodzą na zajęcia z rękodzieła artystycznego. W sekcji tej równocześnie prowadzone są dla chętnych zajęcia - robótki ręczne: na drutach, szydełku, haft riechelieu. Liderką prowadzacą te zajęcia jest Pani Irena Iwasiów i Janina Jakubiak która postanowiła zająć się chętnymi malarkami. Prace wykonywane są z własnego materiału i na własny użytek, grupa liczy 10 osób.

W m-cu grudniu w halu kinoteatru Pasja podczas imprezy przygotowanej przez Zarząd – podsumowanie realizacji zadania pt. Edukacja i rozwój 60+, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej grupa osób biorących udział w warsztach przygotowała wystawę swoich prac z rękodzieła artystycznego - robienie biżuterii, decupage, quling, pergamano, hafty i pięknie namalowane obrazy przez koleżanki, które zmieniły stowarzyszenie.

Sekcja - dyskusyjny klub książki - zajęcia odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Iławie ul. Kopernika – prowadzi nasza koleżanka, Pani Danuta Telej. W spotkaniach uczestniczy 8 do 10 osób

Bardzo prężnie działają warsztaty komputerowe – zajęcia odbywają się w sali komputerowej Biblioteki Miejskiej w Iławie ul. Jagielończyka, raz w tygodniu w sześciu grupach po 9 osób (dwie grupy dla początkujących i cztery dla zaawansowanych). Warsztaty prowadzone są przez Instruktorów pracowników biblioteki. Zajęcia są bezpłatne.

Wspólne Śpiewanie – chór VIVAT liczący 26 osób prowadzony przez Panią Honoratę Cybulę (dyrygent chóru Camerata), a od I semestru 2013/14 – dyrygentem jest Pani Alicja Szymańska. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Chórzyści uświetniają spotkanie opłatkowe naszego Uniwersytetu, zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego.

W dniu 6 czerwca odbył się II Iławski Przegląd Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku z terenu Warmi i Mazur, zorganizowany przez nasz Uniwersytet, przy wsparciu Starostwa Powiatowego i Iławskiego Centrum Kultury. Chór VIVAT występował:

- w m-cu styczniu wspólnie z Chórem Camerata w koncercie kolęd w kinoteatrze Pasja,

- m-cu grudniu w kino teatrze Pasja, podczas imprezy przygotowanej przez Zarząd – podsumowanie realizacji zadania pt. Edukacja i rozwój 60+, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Grupa teatralna REMEDIUM działa prężnie w roku 2013, w ramach realizowanych zadań publicznych otrzymała pomoc: wynagrodzenie instruktora, zakup gadżetów potrzebnych do wystawienia przygotowanych przez członkinie tej sekcji inscenizacji.

Z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych z Warszawy przysłano bezpłatnie animatora kultury. Osoba ta wniosła dużo nowości. Dodała otuchy do dalszej pracy. Liderką jest Pani Barbara Kozłowska.

W m-cu grudniu 2013 roku w sali kinoteatru Pasja podczas imprezy przygotowanej przez Zarząd – podsumowanie realizacji zadania pt. Edukacja i rozwój 60+, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Grupa teatralna przygotowała sztukę Świąteczna historia. Grupa teatralna przygotowała również inscenizację utworu Franciszka Karpińskiego pt. Laura i Filon. Wystawiane było Krzesło Ireneusza Iredyńskiego. Podczas spotkania wigilijnego 2012 wystawiona została Jasełka.

Ważną sferą naszej działalności jest dbałość o aktywność fizyczną i zdrowotną. Utrzymaniu i podnoszeniu tej sprawności służą:

Ćwiczenia rehabilitacyjne – odbywały się raz w tygodniu prowadzone przez rehabilitantki. Utworzono 4 grupy po 10-12 osób, zajęcia płatne.

Ponadto nasza słuchaczka Pani Irena Iwasiów prowadziła ćwiczenia fizyczne z grupą w Samorządowej Szkole Podstawowej Nr 4 w Iławie ul. Skłodowskiej. Uczęszczało 9 osób, zajęcia bezpłatne.

Zajęcia na basenie prowadzone przez instruktora ze Szkoły nauki pływania Orka - zostały zorganizowane 3 grupy po 15 osób. Osobami zaangażowanymi w utrzymaniu frekwencji są liderki grup: Panie Szulowska Renata, Urszula Jastrzębska i Agata Nastaj – słuchaczki Uniwersytetu. Zajęcia płatne za wejście na basen i za instruktora.

Nordic-Walking – 18 maja 14 osob brało udział w I Ogólnopolskim Marszu Nordic – walking Uniwersytety Trzeciego Wieku, zorganizowanym przez Akademię Trzeciego Wieku w Wejcherowie. Koordynatorem na UTW w Iławie był pan Marian Stebelski.